PFS4218-16ET-240
642.66 azn
Dahua
16 Port
Managed
PoE
250 W
100mb/s
Dahua PFS4218-16ET-240
PFS4218-16ET-240
Haqqında
Dahua PFS4218-16ET-240 16 Port PoE L2 Managed Switch; PoE - 240W
16 Port
Port sayı
Managed
Tip
PoE
250 W
PoE gücü
100mb/s
Port sürəti
Ətraflı
Performance
LayerLayer 2
ManagedYes
Switching Capacity8.8 Gbps
Packet Forwarding Rate5.36 Mpps
Packet Buffer Memory2.75 Mbit
MAC Table Size4K
Communication Standard
IEEE802.3; IEEE802.3u; IEEE802.3x; IEEE 802.3ab;
IEEE 802.3z
Hardware Feature
Standard Power SupplyYes
PoEYes
Ethernet Port16
Optical Port2
Ethernet Port Rate100 Mbps
Optical Port Rate1 Gbps
Number of Bussiness Card SlotsPort 1-16: 16 × RJ-45 10 M/100 M (PoE)
Port 17-18: 2 × RJ-45 10 M/100 M/1000 M (uplink)
Port 17-18: 2 × SFP 1000 M (uplink) (combo)
DebuggingConsole × 1
Power Supply100V–240V AC
Operating Temperature–10 °C to +55 ° (14 °F to 131 °F)
Operating Humidity10% RH–90% RH
Power ConsumptionIdling: 10W
Full load: 240W
PoE StandardIEEE802.3af/ IEEE802.3at/ Hi-PoE/IEEE802.3bt
PoE BudgetPort 1-2 ≤ 90W, Port 3-16≤ 30W, total ≤ 240W
PoE Pin Assignment1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)
PoE ManagementPower consumption management
Power on and power off
Power down for overload
Green PoE
Legacy support
Long Distance PoE Transmission250 m long-distance power supply
Function
Spanning Tree ProtocolIEEE 802.1d (STP); 802.1w (RSTP)
VLANIEEE802.1q Standard VLAN
Link AggregationStatic; LACP
Port MirroringOne-to-one; multiple-to-one
MulticastGMP snooping based on port
DHCPDHCP client
QoSHigh and low priority
WRR
802.1P
DSCP
Priority based on protocol
General
ESDAir discharge: 8kV
Contact discharge: 6kV
Thunder-proofCommon mode: 4kV
Differential mode: 2kV
Dimensions440 mm × 300 mm × 44 mm (17.32" × 11.81" × 1.73") (L × W × H)
Packaging DimensionsPacking box: 527 mm × 412 mm × 110 mm (20.75" × 16.22" × 4.33") (L × W × H)
Protective box: 584 mm × 549 mm × 446 mm (22.99" × 21.61" × 17.56") (L × W × H)
Transmission Performance:
Switch power supply voltage 53V.
CAT5E/CAT6. Max. DC resistance < 10 Ω/100 m
Cable(m)Load Capacity(W)Bandwidth(Mbps)
IEEE802.3bt 90 W
Hi-PoE 60 W
IEEE802.3at 30 W
642.66 azn
Dahua
250 W
Sürətli Sifariş
642.66 x 1
Toplam
24 Port, Smart, 1000mb/s
Switchlər
Satış qiyməti 391.04 azn
24 Port, PoE, 400 W
Switchlər
Satış qiyməti 746.37 azn
16 Port, Managed, PoE+
8 Port, Smart, PoE
24 Port, Managed, PoE+
16 Port, PoE+, 200 W
8 Port, PoE+, 120 W